سازهای بادی و انواع آن ها

ساز های بادی

سازهای بادی دسته ای از ساز ها هستند که در اثر تغییر فشار و جریان هوا در ساختمان آنها صدا تولید می شود. معمولا این سازها از چوب یا آلیاژهای فلزی گوناگون ساخته می شوند که به همین دلیل این سازها به دو دسته سازهای بادی چوبی و ساز های بادی برنجی تقسیم بندی شده اند.

نکته قابل توجه این است که در ساز های بادی چوبی صدایی به مراتب نرم و کدر به دلیل استفاده از چوب تولید می شود اما در سازهای بادی برنجی به دلیل استفاده از آلیاژ های متفاوت فلزی به طور کلی صدای  تیز و درخشان تری تولید می شود.

سازهای بادی در ابعاد گوناگون ساخته می شوند. هرچه حجم و ابعاد این سازها بیشتر می شود محدوده صوتی بم تر و هرچه کوچکتر می شوند محدوده صوتی زیرتری خواهند داشت.

ساز های بادی چوبی

از سازهای مشهور این دسته می توان ساز فلوت، ابوا، کلارینت و در سازهای ایرانی نی را نام برد.

فلوت؛ یک ساز بادی چوبی
فلوت؛ یک ساز بادی چوبی

ساز های بادی چوبی قمیش دار تک زبانه

در این سازها یک قمیش تک زبانه بر روی سرساز قرار می گیرد. قمیش در واقع وسیله ای چوبی است که تغییر فشار هوا میان این وسیله و سر ساز، باعث تولید صدا در ساز می شود. پس از آن جریان هوای فشرده شده به ساز منتقل می شود تا صدای نهایی ساز تولید شود.

سازهای بادی چوبی قمیش دار دو زبانه

روی سر این ساز ها یک قمیش دو زبانه قرار دارد. قمیش دوزبانه وسیله ای چوبی است که از دو تکه چوب به هم متصل شده، ساخته می شود. فشردگی هوا بین این دو تکه چوب باعث تولید صدا در این وسیله می شود و هوای فشده شده آن به ساختمان ساز منتقل شده و صدای اصلی ساز تولید می شود.

 ساز بادی چوبی بدون قمیش

صدا در این ساز ها با دمیدن مناسب هوا در سرساز تولید می شود. فلوت نمونه ای از این ساز ها می باشد.

بعضی از ساز های بادی چوبی، انتقالی هستند مانند کلارینت سی بمل که درواقع وقتی نوازنده نت دو را بر روی ساز خود اجرا میکند حاصل صوتی آن سی بمل خواهد بود.

سازهای بادی برنجی

این سازها از آلیاژ های متفاوت فلزی ساخته می شوند. مانند ساز ترومپت،ترومبون هورن و….

نکته قابل توجه در بیشتر این سازها انتقالی بودن آنها می باشد. در سازهای انتقالی (Transpose instrument) نت هایی که نوازنده در ساز خود اجرا می کند، با نت های عمومی ارکستر که به آنConcert pitch  گفته می شود، فاصله دارد و آهنگساران باید برای نت نویسی این سازها این انتقال ها را در نظر بگیرند.

 

پیشنهاد می کنیم مطلب معرفی انواع ساز را بخوانید.

همچنین برای مشاهده قیمت و خرید ساز های بادی کلیک نمایید.

مدیرکل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *