ساز درام چیست؟

ساز درام چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

درامز یا درام (Drum, Drums) مجموعه‌ ای از طبل‌ها و سنج‌ هایی است که روی پایه نصب می‌شود و سازهای کوبه‌ای که در کنار هم یک ساز واحد و مستقل را تشکیل می‌دهند.

درامز از سری ساز های Percussion یا کوبه ای محسوب می شود. این ساز، معمولاً در موسیقی جاز، راک، متال، بلوز و پاپ پرکاربرد است. اجرای آن توسط ابزارهایی مانند چوب و پدال‌ هایی که در قسمت پایینی ساز قرار دارد، با دست و پا نواخته می‌شود. درام ها آنقدر صدای پیچیده ای دارند که نمی توان آنها را مانند بسیاری از سازهای دیگر، به راحتی تنظیم کرد و تنظیم کردن آن ها نیاز به تخصص کافی دارد.

به نوازنده درام، درامِر می‌گویند و درام کیت یا ست درام، هم دیگر نام هایی هستند که به این مجموعه گفته می شود.

تفاوت جاز و درامز

ساز درامز گاها به اشتباه ساز جاز یا جَز نامیده می شود، اما در حقیقت، جاز اصلا ساز نیست، بلکه سبکی از موسیقی است که در بین آمریکایی ها رواج داشته و از مهمترین ویژگی های این سبک مکث و چند ضربی بودن آن است.

تاریخچه ی ساز درامز

تاریخچه درامز
تاریخچه درامز

بسیاری از مورخان طبل را به جز حنجره ی انسان، اولین و قدیمی ترین ابزار موسیقی می دانند. این ساز در قرن هجدهم در انگلستان اختراع شد، این ساز در ابتدا به شکل امروزی نبوده است، بدین معنی که درامز های اولیه از قرارگرفتن دو یا چند ساز کوبه ای کنار یکدیگر تشکیل شده اند. تا اینکه در طی سالها تغییر، به صورت استاندارد امروزی در آمده است.

به هرحال همه می دانند که ضربه زدن روی هر چیزی ایجاد صدا می کند. و وقتی روی چیزهای مختلف ضربه می زنید، هر کدام صدای خاص خود را دارند.

ساختار درامز

امروزه همه درام ها یا طبل ها از یک ورق نازک تشکیل شده اند، که این ورقه ها بر روی دو طرف بدنه ی طبل درام که یک استوانه یا یک قاب چوبی است، محکم کشیده شده است.

این ورقه نازک درام می تواند از جنس پوست، طلق، پارچه، پلاستیک یا فلز باشد، به طور کل هر چیزی که می تواند با دست یا چوب ضربه زده شود. همچنین در کناره های بدنه طبل درام برای خروج صدا سوراخ هایی تعبیه شده است.

اجزای اصلی ساز درامز

آجزای اصلی ساز درامز
آجزای اصلی ساز درامز

اجزای ساز درام در سبک های مختلف متفاوت است:

طبل ها:

به اجزای استوانه ای شکل کوبه ای در درام، طبل می گویند؛ که در حال حاضر طلق کشیده شده بر روی آنها از نوعی پلاستیک مخصوص است. در بیشتر موسیقی های مدرن، این طبل است که آهنگ را روی ریتم نگه می دارد. این امر کاملاً حیاتی است.

مجموعه ی طبل های بکار گرفته شده در درام عبارتند از:

طبل بزرگ (Bass drum)

بزرگترین طبل موجود در مجموعه ی درامز، که صدای بم دارد و وظیفه ی اجرای ضربات قوی را برعهده دارد.

طبل کوچک (Snare drum)

جنس طلق آن از پلاستیک است و پوسته ی زیرین، سیم های کشیده شده یا فنری شکلی دارد که ارتفاع آن کم است و هنگامی که با چوب درام بر آن ضربه وارد شود صدای تیزی می دهد. این طبل مناسب اجرای ضربات نیمه قوی می باشد.

طبل تام تام (Tom-Tom drum)

طبل های تام تام
طبل های تام تام

سه طبل دیگر تام تام نام دارند. دو تام تام بر روی باس درام سوار می شوند و یک تام تام به وسیله پایه بر روی زمین مستقر می شود.

سنج ها:

این اجزا در درامز از آلیاژ بسیار مرغوب تهیه می شوند تا خاصیت صدایی خود را در طول زمان در مقابل ضربات از دست ندهند.
در مجموعه ی درامز علاوه بر طبل ها انواع گوناگونی سنج به کار گرفته شده که به شرح زیر است:

جفت سنج (Hi-hat)

دو سنج هم اندازه هستند که با یک پایه میله ای شکل به پدال مخصوصی متصل می شوند و با فشردن این پدال توسط پای درامر، این دو جفت سنج به یکدیگر برخورد و تولید صدا می کنند. البته این سنج را با ضربات چوب درام هم می نوازند.

سنج کراش (Crash cymbal) و سنج راید (Ride cymbal)

سنج ها
سنج ها

این دو سنج بزرگترین سنج ها هستند و در همه چیدمان ها ثابت اند و در بسیاری از ریتم ها از آن ها استفاده میشود. این دو سنج معمولا در طراحی شبیه به هم می باشند؛ و ممکن است بصورت crash/ride و یا ride/crash قرار گیرند.

سنج اسپلش (Splash cymbal)

کوچکترین سنج موجود در مجموعه ی درامز است و سنج های چینی و اسپلش، اصلی ترین اجزای افکت سنج در درام هستند.

سنج چینی (China cymbal)

یک نمونه ی متفاوت از سنج کراش است که برای تولید صداهای شفاف تر، واضح تر همچنین صداهای ویژه مورد استفاده قرار میگیرد. نام آن برگرفته از نوعی ساز ضربی چینی به نام گونگ است.

پایه ها و پدال ها:

سنج راید و کرش که در بالا گفته شد، بر روی پایه های سنج قرار میگیرند و همین طور یک پایه مخصوص برای نگه داری از اسنر درام یا همان طبل کوچک هم وجود دارد.

و همان طور که پیش تر گفته شد؛ دو تام تام کوچک معمولا بر روی نگهدارنده های خود، بر روی باس درام قرار میگیرند، و تام تام دیگر به وسیله ی پایه ها بر روی زمین قرار می گیرد.

همینطور شما می توانید ست درام خود را تا اندازه ای که مایل هستید گسترش دهید. اکثر درامرهای ماهر، سنج ها یا طبل هایی مانند چندین و چند کرش و یا تام تام های کوچک وبزرگ و حتی یک باس درام اضافی را به ست خود اضافه می کنند.

انواع چوب ساز درامز

چوب درامز
چوب درامز

معروفترین چوب هایی که در ساخت این ساز به کار می رود عبارتند از:

چوب گردوی آمریکایی:

این نوع به دلیل مقاوت زیاد و قابلیت ارتجاعی بالا بسیار پر طرفدار است.

چوب افرا:

این نوع نسبتا سبک است و اکثرا در کار‌های استودیویی وکنسرت‌ های کوچک یا اجرا در سمفونیک کاربرد دارد.

چوب بلوط:

این نوع چوب تولید شرکتی به نام پرومارک در سال ۱۹۵۷ به دنیا معرفی شد و دارای مقاومت بسیار بالایی است.

انواع ساز درامز

درامز در انواع گوناگون از نظر شکل، اندازه، تعداد طبل ها و سنج ها تولید می شود، که با توجه به سبک های مختلف انواع آن فرق می کند.

 • درام Timpani یا کوتلدرام از مهمترین درامز ها در موسیقی غربی است، که طرفداران زیادی دارد.
 • درام تامورین که کوتاه و کم عمق است و پوسته آن خاصیت ارتعاشی بسیار کمی دارد.
 • درام هایی مانند باس، سنر و تنور که دارای طبل های ضخیم تر هستند.

در نواختن درام مهمترین اصول عبارتند از:

 • نحوه صحیح نشستن پشت ساز و درست نواختن بسیار اهمیت دارد.
 • ارتفاع صندلی باید متناسب با قد نوازنده باشد. ارتفاع صندلی تاثیر مستقیمی بر روی استقامت و تسلط بر روی پدال ها دارد.
 • مهم ترین اصل در نواختن درامز نحوه صحیح در دست گرفتن چوب ها می باشد. در واقع شیوه اصولی و حرفه ای استفاده از چوب های درامز شما را به یک نوازنده ماهر مبدل می کند.

نوازندگان مشهور درامز

نوازندگان مشهور درامز
نوازندگان مشهور درامز

درامز سازی پرطرفدار است که نوازندگان مشهوری در سراسر دنیا دارد. از معروف ترین افرادی که در این زمینه تبحر دارند می توان به:

 • جان هنری بانِم، که مشهورترین نوازنده ی درام است، اشاره کرد. این نوازنده انگلیسی که بیشتر به خاطر فعالیتش در گروه Led Zeppelin شناخته می شود؛ بارها به عنوان بهترین درامر تاریخ راک اند رول انتخاب شده و همینطور در مجلات رولینگ استون به عنوان بهترین درامر در تمامی دوران ها معرفی شده است.
 • دیو وکل، که درامری اهل سنت لوییس ایالت میسوری می باشد که به azz fusion drummer مشهور است.
 • کیت جان موون درامر معروف گروه The Who بود. جان به دلیل نوآوری در تکنیکهای سریع و به موقع ضربات پایه ای مشهور بود.
 • لویی بلسون درامر برجسته در سبک جز که استاد و مدرس سبک جز، آهنگساز و تنظیم کننده نیز می باشد.
 •  از مشهورترین درامر های ایرانی می توان به علیرضا طباطبایی اشاره کرد.

نکات مهم در خرید ساز درامز

 • با توجه به انواع گوناگون ساز درام که در اشکال و اندازه های متفاوت با قیمت های مختلف موجود است، خرید این ساز چالش بسیار بزرگی به حساب می آید.
 • قبل از خرید، درمورد مدل های گوناگون اطلاعات کافی کسب کنید تا بتوانید با آگاهی و اطمینان کامل ساز مناسب را خریداری کنید.
 • اگر مبتدی هستید بهتر است ابتدا قسمت هایی که برای نواختن لازم است را خریداری کنید.
 • باید بدانید که انواع ست درام از قیمت های متفاوتی برخوردار است.
 • یک درام ست کامل شامل سنج ها، اسنیر، فلور تام، تام، کیک، صندلی، استیک‌ها و پدال‌ها است.

کلام آخر اینکه

همانطور که در میان سازهای ملودیک، از پیانو به عنوان یک ساز کامل و مادر یاد می شود، طبیعتا ساز درام نیز در میان سازهای کوبه ای، یک ساز کامل محسوب می شود. اگر قصد دارید در زمینه ی نواختن حرفه ای این ساز قدم بردارید، تمرکز خود را روی یادگیری تکنیک های جدید، کنترل کردن ضربات پایه ها، ساختن تک نوازی های درام، بگذارید.

بهترین راه برای یادگیری درام نواختن موسیقی مورد علاقه، هم نوازی با استفاده از بیت، ردیف و اجرای درامرهای مشهور است. در یادگیری کوشا باشید و از تلاش و تمرین غافل نشوید.

امیدوارم مطالب گفته شده در این وبلاگ برای شما مفید واقع شده باشد. اگر در این زمینه تجربیاتی دارید، موجب خرسندی ماست که آن را با ما به اشتراک بگذارید.

مدیرکل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.